today : Monday, 04 July 2022

      

 

:::

=11 June 2022 =

List of participants in the 11th. INTERNATIONAL CARTOON CONTEST 2022 (KYRENIA – CYPRUS)    

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

PARTICIPANTS

50  COUNTRIES || 179  PARTICIPANTS || 488 WORKS

 

ABD – USA

Huey Nguyenhuu

 

ALMANYA – GERMANY

Steffen Jahsnowski

 

ARJANTİN – ARGENTINA

Fernando Sosa

 

ARNAVUTLUK – ALBANIA

Arben Meksi

 

AVUSTRALYA – AUSTRALIA

Louis Pol

 

BELÇİKA – BELGIUM

Bossens Philippe

Erik Heijlen

Stefaan Provijn

Luc Vernimmen

 

BEYAZ RUSYA – BELARUS

Marina Gorelova

Oleg Gutsol

 

BİRLEŞİK KRALLIK – UNITED KINGDOM

Ayhan Alkan

Mark Winter

 

BOSNA HERSEK – BOSNIA HERZEGOVINA

Reşad Sultanovic

 

BREZİLYA – BRAZIL

Aloisio Andrade

Cival Einstein

Erico Junqueira Ayres

Ronaldo Cunha Dias

 

BULGARİSTAN – BULGARIA

Maya Tcholakova

Tsocho Peev

 

CEZAYİR – ALGERIA

Elhazati Ahmed

 

ÇEK – CZECH

Roman Kelbich

Roman Kubec

Tomas Trunecek

 

ÇİN – CHINA

Cai Weidong

Jia Rui Jun

Qi Jingyan

Liu Qiang

Wang Xuewei

Wei Li

Yu Liang

Yu Shixin

Zhang Yongqing

 

ENDONEZYA – INDONESIA

Agus Irawan

Danny Yustiniadi

Edi Dharma

Sudarmanto Bogel

 

FAS – MOROCCO

Ahmed Khabali

 

FRANSA – FRANCE

Gerald Peigneux

Roman Michel

 

GUATEMALA – GUATEMALA

Evelyn Soraya De Paz Samayoa

 

KORE – KOREA

Lee Hyun Sik

Yong Myong Lee

 

HİNDİSTAN – INDIA

Ashutosh Khati

Malatesh Garadimani

Vishal V. Shenoy

 

HIRVATİSTAN – CROATIA

Borislav Hegedušić

Damir Novak

Mojmir Mihatov

Slobodan Butir

 

HOLLANDA – HOLLAND

Anneke van Steijn

 

İRAN – IRAN

Esmaeil Babaei

Guilda Khalife

Leily Salimi

Nooshin Tahvildari

Sajad Rafeei

Yalda Hasheminezhad

 

İSPANYA – SPAIN

Juli Sanchis Aguado

Omar Pérez

......

Boris Erenburg

 

İTALYA – ITALY

Andrea Pecchia

Angelo Campaner

Athos Careghi

Carlo Sterpone

Daniele Zordan

Giorgio Giunta

Graziella Malvasi

Lucio Trojano

Marco De Angelis

Marco Fusi

 

KARADAĞ – MONTENEGRO

Luka Lagator

 

KIBRIS – CYPRUS

Hüseyin Çakmak (*)

M. Serhan Gazioğlu (*)

Musa Kayra (*)

Panicos Neocleous

KUZEY KIBRIS – NORTH CYPRUS

Arif Albayrak

Dolgun Dalgıçoğlu

Leyla Çınar Algül

Mustafa Tozakı

 

KOLOMBİYA – COLOMBIA

Elena Ospina

 

KOSOVA – KOSOVO

Imri Musliu

 

KUZEY MAKEDONYA – NORTH MACEDONIA

Jordan Pop İlliev

Keti Radevska

Miro Georgievski

 

KÜBA – CUBA

Roberto Castillo Rodriguez

 

LÜBNAN – LEBANON

Anas El Lakkis

 

MYANMAR – MYANMAR

U Nyan Myint

 

ÖZBEKİSTAN – UZBEKİSTAN

Husan Sodiqov

Makhmud Eshonkulov

 

PERU – PERU

Omar Zevallos Velarde

 

POLONYA – POLAND

Henryk Cebula

Izabela Kowalska – Wieczorek

 

ROMANYA – ROMANIA

Aurel Ştefan Alexandrescu

Boboc Mihai Gabriel

Chiorean Cornel – Marin

Liviu Stanila

Nicolae Lengher

 

RUSYA – RUSSIA

Aleksandr Zudin

Valeri Tarasenko

Victor Skopintsev

Sergey V. Sokolov

 

SIRBİSTAN – SERBIA

Dobrivojel Lazarevic

Goran Celicanin

Iva Dunjich

Lazo Sredanovic

Mileta Miloradovic

Miroslav Jakovljev

Nikola Kostandinovic

Ognjen Stojanovic

Tara Prokic

Toso Borkovic

Uros Maksimovic

Vaso Krcmar

Vladimir Stevovic

 

SLOVAKYA – SLOVAKIA

Sika Roman

 

SLOVENYA – SLOVENIA

Milan Alasevic

Radko Oketic

Zoran Josic

 

SURİYE – SYRIA

Raed Khalil

Yassin Al Khalil

 

ŞİLİ – CHILE

Jaime Huerta (Galo)

 

TATARİSTAN – TATARSTAN

Rooshan Gataullin

 

TAYLAND – THAILAND

Passaprawas A – Chinoboonwat

 

TÜRKİYE – TURKEY

Abdülkadir Demirhindi

Ahmet Esmer

Ali Çetintaş

Altan Özeskici

Aydın Sofu

Batuhan İşcan

Bülent Okutan

Buket Öztürk

Cemil Safitürk

Cengiz Yaşar

Saydam Çağrı

Fatih Cebeci

Dinçer Köksal

Duru Çiftçi

Elif Kübra Sağlam

Engin Selçuk

Erdal Çakır

Fahri Eyican

Fahriye Çıtaklı

Fırat Saraç

Gamze Temur

Gülfidan Özdilek

Halit Kurtulmuş Aytoslu

Hatice Kübra Uzun

Hayrettin Oturgan

Hüseyin Orduhan

Hüseyin Tanyeri

İbrahim Tuncay

İlker Mansuroğlu

İsmail Kar

Kevney Bahadır

Lütfü Çakın

Mehmet Zeber

Mete Ağaoğlu

Muammer Kotbaş

Murat Dönmez

Musa Keklik

Mustafa Yıldız

Mustafa Zeki Yüce

Mümin Bayram

Nurcan Şimşek

Oğuz Gürel

Oğuzhan Başyayla

Oktay Bingöl

Osman Safa Karaca

Ömer Çam

Pınar Büyükgüral

Serdar Harata

Seydi Şimşek

Yasamin Mazandaran

 

UKRAYNA – UKRAINA

Alexander Dubovsky

Konstantin Kazanchev

Vadym Shevchenko

Valery Momot

Viktor Holub

 

YUNANİSTAN – GREECE

Grigoris Georgiou

Ioannis Geroulias

 

Source

----------------------------------

 

Instagram cartoonmag:CLICK

Facebook cartoonmag:CLICK

Facebook Abbas Naaseri:CLICK

 

 

 

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found

.